Description
Essential tool for the removal of the water pump on Volkswagen T5 & Touareg 2.5 diesel gear driven engines found in the Volkswagen range.
Due to the method of construction, they are extremely difficult to remove and it is recommended that the water pump is changed if the cylinder head is removed.
This tool kit also aligns the engine at top dead centre.
Models: T5 / Touareg 2.5
Engines: BAC / BLK / BPD / BPE / AXD / AXE / BLJ / BNZ / BPC (02-10)
OEM: T10222A / T10225 / T10221A
Specifications
| SKU | DM30-4862 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.001540000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review