Description
Specialist tool for compressing self-adjusting clutches (SAC) on Audi / BMW / Fiat / Mercedes Benz / Renault / Vauxhall / Opel / Volvo.
This kit has been designed for use with 3 and 4 fixing points and maintains the adaptor ring in the correct position.
The clutch is kept in true alignment with the drive bearing during installation avoiding deformation - Performing this task is almost impossible without the use of this tool.
Models: Audi / BMW / Fiat / Mercedes-Benz / Renault / Vauxhall / Opel / Volvo
Specifications
| SKU | DM13-388G |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 8.0000kg |
| Shipping Width | 0.440m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.420m |
| Shipping Cubic | 0.016632000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review