Description
Bush removal and installation tool designed for the Mercedes Benz rear subframe.
Designed for on-car maintenance of the mounting bushes at the front and rear of the subframe, without the need to disassemble the suspension or for complete removal of the subframe (only lowering is required).
Ensures the job can be done in 1.5 hours.
Models: 203 / 209 / 171
OEM Bush Number: 2033504308 / 2033504508
Specifications
| SKU | DM11-A1113 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 10.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.360m |
| Shipping Cubic | 0.010080000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review