Isuzu 4JJ1 Rear Crankshaft Oil Seal Installer
DM11-B1726
Isuzu Truck Crankshaft Rear Oil Seal Installer
This tool is specially designed for quick and precise installation, and can prevent the oil seal from damage while installing it.
Please confirm which tool your vehicle requires before ordering, it may be:
DM11-A1261 or DM11-B1726
These two tools are almost identical, the only difference we can find is the depth of how far the seal is pushed in with the tool.
The depth for the DM11-B1726 is 10mm
Models: ISUZU ELF 3.5 tons / ISUZU NPR DIESEL / SINGLE CAB (2011-2015) D-MAX
Engines: 4JJ1 / LFB
OEM: Genuine Seal No. BZ4962E
(DM11-B1726)
| SKU | DM11-B1726 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.003098000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.