Description
Tool set for installation of the reverse gear piston and B1/B2 and K1/K2 clutch packs on the Mercedes Benz 722.6 automatic transmission. Also allows for installation of the retaining rings and circlips. Models: Mercedes Benz Transmission: 722.6 OEM: 140 589 13 43 00
Specifications
| SKU | DM11-A1029 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 3.5500kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.006480000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review
More From This Category