Description
This tool is required to hold the crankshaft from rotating then removing and installing the fasteners on the crankshaft pulley.
The special profile fits over the bolt heads and permits the use of a long reach socket (not supplied).
Models: Mondeo / Transit
Engines: 2.0L / 2.2L / 2.4L / 3.2L Duratorq TDDi / TDCi
Specifications
| SKU | DM11-A1684 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.670m |
| Shipping Cubic | 0.003752000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review