BMW X3 / X5 Diesel Engine Camshaft Alignment Tool M47
Save up to 75% on the price of this tool
CLICK TO RENT
Notify me when back in stock
Payment Method:
Description
Camshaft setting and flywheel locking tools to cover the latest range of BMW 2.0L and 3.0L litre common rail diesel engines used in BMW and other manufacture's models. Also for engine timing on Ecotec Diesel GM engines.
Use with DM11-D1262 for removal of the injector pump.
Models:
- BMW: M47
- Land Rover: Freelander TD4 / Range Rover TD6
- Rover: 75 2.0L CDT / CDT
- MG: T / ZT 2.0L
- GM: Astra G / Frontera B 2.2D / Omega B / Sintra 2.2D Turbo Signum / Vectra B + C 2.0D Turbo / Zafira A 2.0D Turbo
Engines: M47 / M57 / Z20DTL / Z20DTH / Z22DTH / Z22DTR
OEM: KM 927 / KM 929 / KM932 / KM933 / LRT 12-171 / LRT 12-172 / LRT 12-173 / LRT 12-174 / 12 173 11 6 320 / 12 171 11 6 300 / 12 174 / 115120 / 116340 / 11 2300 / 111 3 340 / 111 6322 / 116 320 / 116 321 / KM8 13 / LRT 12 108 / LRT 12 171 / LRT 12 172 / LRT 12 174 / 12173116320 / 12171116300 / 12174 / 115 120 / 116 340 / 112300 / 1113340 / 1116322 / 116320 / 116321
Specifications
| SKU | DM11-A1262-R |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 1.2000kg |
| Shipping Width | 0.160m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.270m |
| Shipping Cubic | 0.002600000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review
CONTACT US ON
SKU: DM11-A1262-R
Contact Us
Please fill in this online form, or call 1300 80 60 65 (Toll Free) and we'll get back to you within 12 hours.
Shop Now. Pay Later.
Always interest-free.
Add your favourites to cart
Select Afterpay at checkout
Log into or create your Afterpay account, with instant approval decision
Your purchase will be split into 4 payments, payable every 2 weeks
All you need to apply is to have a debit or credit card, to be over 18 years of age, and to be a resident of country offering Afterpay
Late fees and additional eligibility criteria apply. The first payment may be due at the time of purchase
For complete terms visit afterpay.com/terms