BMW M47/M57 Diesel Injection Pump Removal Tool
DM11-D1262
This tool is specifically designed for holding the sprocket/chain in place when disassembling the VP44 injection pump and high pressure common rail fitted to BMW engines which is also fitted to the Range Rover L322.
Models: Suits most 4 and 6 cylinder diesels 1998 to 2007
BMW Engines: M47 / M57
Land Rover Engines: 306D1
OEM Equivalent: 135191 / 135192 / LRT-12-178/6
(DM11-D1262)
| SKU | DM11-D1262 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000378000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.