Description
For removal and installation of the front crankshaft seal.
Correct tooling is important to avoid the possibility of the seal being damaged during installation, resulting in leakage.
This does the front seal only.
Models: 4 and 6 cylinder BMW
Engines: N40 / N42 / N45 / N45T / N46 / N46T / N52 / N52N / N53 / N54 / N55
OEM: 119220 / 119230 / 119370 / 119 220 / 119 230 / 119 370
Specifications
| SKU | DM11-C1394 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.310m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.390m |
| Shipping Cubic | 0.013299000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review