Description
Front crankshaft radial seal replacer for Mini Cooper vehicles with N14 engine which makes the seal installation precise and quicker without the risk of damaging the new seal.
Models: BMW: F20 / F30
MINI Cooper: F55 / F56 / R50 / R52 / R53 / R55 / R56 / R57 / R58 / R60 / R61
Engines: N12 / N13 / N14 / N16 / N18
OEM: BMW 119 600 / 119 601 / 119 602
Specifications
| SKU | DM11-A1674 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.130m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.230m |
| Shipping Cubic | 0.003162000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review