Description
Special designed wrench to remove and install the fuel pump.
Using the wrench, turn inner section of surge housing approx 15 degrees to the left, up to the stop and withdraw fuel pump assembly complete with the inner housing section.
Can be extremely hard to remove without it.
Models: A4 (02-04) / S4 / A6 (99-04) / S6 / RS6 / Passat (98-05)
OEM: 3307
Specifications
| SKU | DM11-A1501 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.430m |
| Shipping Cubic | 0.012900000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review