Description
For professional removal and replacement of plastic oil drain plugs in VW and Audi vehicles.
Can Also be Used on the Cam Cover of New 1.6 and 2.0 Twin Cam Diesel VAG Engines.
Drive: 1/4"
Models:
- Audi: A1 / A3 / A4 / A5 / A6 / A7 / Q3 / Q5 / Q7 / TT / TTS
- Seat: Alhambra / Leon / Toledo
- Skoda: Octavia / Rapid / Superb / Yeti
- VW: Beetle / Caddy / CC / Golf / Jetta / Passat / Scirocco / Sharan / Tiguan / Touran
OEM Sump Plug Number: 06L 103 801
OEM: T10549
Specifications
| SKU | DM13-809A |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.170m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.000442000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review