Description
For removal of 22mm Oxygen sensors.
This wrench socket is slotted to accommodate connectors on heated oxygen sensors, which usually won't fit in standard sensors sockets.
The extended and reinforced body removes the most stubborn sensors without rounding them off and the short design is great for those small tight spaces of modern day vehicles.
3/8" Double Hex Drive
OEM: 000 589 71 03 00 / 000589710300
Specifications
| SKU | DM11-B1145 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.040m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.070m |
| Shipping Cubic | 0.000476000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review