Universal Big CirclipLock Ring Tool
Save up to 75% on the price of this tool
CLICK TO RENT
Notify me when back in stock
Payment Method:
Description
A new type of lock ring tool which makes dismounting and mounting of wheel bearing lock rings very easy.
The tool is designed to fit the larger lock rings for example the lock ring on the axle shaft or other lock rings on passenger cars, light commercial vehicles and trucks.
The adjusting screw has a ¼ “ ratchet grip which provides enough power to easily remove stuck and rusted lock rings. The grip angle between the tips will also always be correct no matter the size or position of the lock ri ng. This makes the tool safer, more effective and easier to use than ordinary pliers.
It contains a total of 3 kinds of specially designed tips that can easily be switched if needed.
Specifications
| SKU | DM11-A1641-R |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 1.4500kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.330m |
| Shipping Cubic | 0.003600000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a reviewSKU: DM11-A1641-R
Contact Us
Please fill in this online form, or call 1300 80 60 65 (Toll Free) and we'll get back to you within 12 hours.
Shop Now. Pay Later.
Always interest-free.
Add your favourites to cart
Select Afterpay at checkout
Log into or create your Afterpay account, with instant approval decision
Your purchase will be split into 4 payments, payable every 2 weeks
All you need to apply is to have a debit or credit card, to be over 18 years of age, and to be a resident of country offering Afterpay
Late fees and additional eligibility criteria apply. The first payment may be due at the time of purchase
For complete terms visit afterpay.com/terms