Description
Pico Flexible Back Pinning Probe Black This probe is designed for back-probing under the insulation of multi-plug terminals. The TA161 has a flexible section that bends to improve access to difficult areas. The probe fits onto the 4 mm plug of BNC to 4 mm test leads. Note: Unlike the probes in the TA008, the probe tips are not replaceable.
Specifications
| SKU | PICO-TA161 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.250m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.002500000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review
More From This Category