Description
A comprehensive set of Timing Tools to enable the correct timing positions to be set on both camshaft and crankshaft when replacing the timing chain.
Suitable for naturally aspirated and supercharged petrol engines in the MINI Cooper including the JC Works variants.
Models: Cooper / Cooper S / JCW
Engines: W10B16 / W11B16
OEM: 118250 / 118240 / 118244 / 118370 / 118 250 / 118 240 / 118 244 / 118 370
Specifications
| SKU | DM11-A1309 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.210m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.310m |
| Shipping Cubic | 0.005859000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review