Description
This Mercedes Benz Rear Axle Flange Nut Socket is a special socket that removes the grooved rear axle flange nuts on the axle with cv joints when replacing axle seals or bearings on Mercedes Benz models.
Models: Mercedes Benz 107 / 114 / 115 / 116 / 126 / 123
OEM Eqivelant: 115589020700
Specifications
| SKU | DM11-A1018 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000735000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
great tool
By: Peter Taylor on 2 March 2021Had to repair rear wheel bearings on a 123 merc and the adjusting collars were bloody tight , this tool handled the presser with ease , it held its alignment without damaging anything .
(5)