Description
Used to securely hold camshafts in position to set and adjust timing during replacement or servicing of the timing chain.
Holds basic position of camshafts at 40 degrees after TDC.
PLEASE NOTE: If the heads need to come off, you will also need DM11-A1468.
As it is needed to pull the gear off the Camshaft Sleeve, you will use M24 x 1.5P and a hammer.
Models: ML63 (164) / S63 (221) / R63 (251) / E63 (211 / 212) / CLS63 (219) / CLK63 (209) / C63 (204)
Engines: M156
OEM: 156 589 00 61 00 / 156 589 00 32 00 / 156 589 01 63 00 / 156589006100 / 156589003200 / 156589016300
Specifications
| SKU | DM11-C1327 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.310m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.009765000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review