Description
For installation of the rear main seal on Mercedes Benz.
This tool is designed to prevent damage to the lip of the seal during assembly of the rear crankshaft flange.
Engines: M274 / M271 / M272 / M642 / M264 / M133 / M157 / M260 / M270 / M273 / M278 / M629
OEM: 2710110532 / 2720100614 / 271589004300 / 271 589 00 43 00 / 272 010 06 14
Specifications
| SKU | DM11-A1347 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.001331000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review