Description
Crankshaft Seal Installation Tool
Suitable for JLR 2.2 Litre diesel engines. This tool is designed to permit the rear (flywheel end) crankshaft oil seal fitted 2.2 Litre diesel engines in Jaguar and Land Rover to be installed without causing damages. The tool assists in pulling the rear oil seal to place in a controlled manner within harming or damaging the seal's sealing lip.
Models:
Engine applications: 2.2 Litre Diesel (224DT) Jaguar AJI4D
Engines:
- Jaguar XF
- Land Rover - Freelander II
- Range Rover - Evoque
OEM: 303-1271
Specifications
| SKU | DM11-L1025 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.001925000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review