Ford Front Wheel Bearing Removal and Installation Tool Kit
Save up to 75% on the price of this tool
CLICK TO RENT
Notify me when back in stock
Payment Method:
Description
This kit has been developed to remove the front wheel bearing housing from the front drive flange.
The front bearings are integral of their outer housing and due to their design are rendered un-serviceable when separated from the drive flange. This tool kit separates the old bearing from the drive flange to allow the bearing to be replaced without having to replace the drive flange.
Once the outer bearing housing has been removed, the outer inner bearing race ring must be removed. For this task additional equipment is required, traditionally this is done with an angle grinder.
Models: Transit
Specifications
| SKU | DM21-4363-R |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 8.0000kg |
| Shipping Width | 0.400m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.430m |
| Shipping Cubic | 0.018900000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review
CONTACT US ON
1300 80 60 65
CONTACT US ON
1300 80 60 65
SKU: DM21-4363-R
Contact Us
Please fill in this online form, or call 1300 80 60 65 (Toll Free) and we'll get back to you within 12 hours.
Shop Now. Pay Later.
Always interest-free.
Add your favourites to cart
Select Afterpay at checkout
Log into or create your Afterpay account, with instant approval decision
Your purchase will be split into 4 payments, payable every 2 weeks
All you need to apply is to have a debit or credit card, to be over 18 years of age, and to be a resident of country offering Afterpay
Late fees and additional eligibility criteria apply. The first payment may be due at the time of purchase
For complete terms visit afterpay.com/terms