Description
Used to hold the secondary chains in position on the idler sprocket during installation on the intermediate shaft while servicing the timing chains on the 3.7L and 4.7L Chrysler PowerTech engines.
Models:
- Dodge - Ram / Dakota / Durango / Nitro
- Jeep - Grand Cherokee / Commander
Engines: PowerTech 3.7L V6 and 4.7L V8
Specifications
| SKU | DM11-A1842 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.002096000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review