BMW Switch Box / Adapt Leads
Save up to 75% on the price of this tool
CLICK TO RENT
Notify me when back in stock
Payment Method:
Description
Cable and Adapter for VANOS Control with External Signaling Streamline your installation and function-checking processes with the dedicated Cable and Adapter for VANOS Control, designed to provide external signaling when working with the 4/2 way valve in conjunction with the #113 450 special vanair fitting for M50/M52/M54/M56/N62 engines or the #117 350 special air fitting for the M3 series equipped with the S50 engine. This comprehensive kit includes the essential #126 411 special cable, ensuring seamless compatibility and reliable performance.
Compatible Models: M3 series Compatible Engines: M50, M52, S50B32, S54, S62 OEM Part Numbers: 90886126410, 83300491148, 126 411
Specifications
| SKU | DM-126410-R |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.007200000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review
CONTACT US ON
1300 80 60 65
SKU: DM-126410-R
Contact Us
Please fill in this online form, or call 1300 80 60 65 (Toll Free) and we'll get back to you within 12 hours.
Shop Now. Pay Later.
Always interest-free.
Add your favourites to cart
Select Afterpay at checkout
Log into or create your Afterpay account, with instant approval decision
Your purchase will be split into 4 payments, payable every 2 weeks
All you need to apply is to have a debit or credit card, to be over 18 years of age, and to be a resident of country offering Afterpay
Late fees and additional eligibility criteria apply. The first payment may be due at the time of purchase
For complete terms visit afterpay.com/terms