Description
Removal and installation tool designed for the differential mounting bushes in the BMW rear subframe.
Designed for on-car maintenance of the differential mounting bushes at the rear of the subframe, without the need to disassemble the suspension or for complete removal of the subframe.
Clean the area surrounding the bush and lubricate the threaded rod before each use.
Models: BMW F01 / F02 / F06 / F07 / F10 / F11 / F13 / F15 / F18 / F25
OEM Bush number: 33316792872 / 3331 6792 872 / 33176770948
Specifications
| SKU | DM11-B1568 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.006840000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review