Description
Bush removal and installation tool designed for the Mercedes Benz rear subframe.
Designed for on-car maintenance of the mounting bushes at the front and rear of the subframe, without the need to disassemble the suspension or for complete removal of the subframe (only lowering is required).
This tool has also been confirmed to work on Mercedes GLC300
Models: 204, X253
OEM Bush Number: 2043510842 / 2043500175 / 2403 510 842 / 2043 500 175 / 2053511991 / 2053 511 991
Specifications
| SKU | DM11-A1624 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 10.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.360m |
| Shipping Cubic | 0.010080000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review