Description
For checking and adjusting engine timing on the newer belt driven petrol VW engines.
Includes the updated camshaft locking tool for vehicles after 2013 with CoD (Cylinder on Demand) feature.
NOTE: Vehicles Pre 2017, If you do need to remove the VVTi Sprockets, please use with DM1-A1872
Models:
- VW: Up / Golf VII / Jetta
- Seat: Mii / Leon
- Skoda: Citigo / Octavia / Kamiq / Karoq / Yeti
Engines: 1.2L TFSI: CJZA,CJZB,CJZD,CJZC, CYVB
1.4L TFSI: CMBA, CXSA, CHPA, CHPB, CZCA, CZDA, CZEA
1.4L TGI: CPWA
1.4L TSI Multi Fuel CPVA
1.4L Hybrid CRJA
Other Engine codes: CHYA, CHYB, CHZL, CPGA, CHPA, CPTA, CHZB, CHZA / CZCB / DKJA / DADA
OEM: A - T10499
B - T10340
C - T10476
D - T10477
E - T10494
F - T10487
G - T10504
H - T10060A
For the camshaft holding tool set (OEM: T10172) see DM11-A1872
Specifications
| SKU | DM11-C1594 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.320m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.013687000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review