Description
The tool is designed to measure the oil level of transmission.
Full length: 920mm
GREEN Handle
This dip stick is put into the dipstick tube until it hits the pan and you take the reading from there.
Engine must be hot and running when taking this reading.
As a general guide the fluid level should be between the 8 and 9 markings when hot.
Models: 722.7 / 722.8 / 176.5 (168 A Class) / 724.01 - 7 Speed GDCT
OEM: 168 589 01 21 00 / 168589012100
Specifications
| SKU | DM11-A1146 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.210m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.001050000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review