204DTD Balance Shaft Tool Kit for Land Rover Jaguar I4 Diesel 2.0 Engines
Save up to 75% on the price of this tool
CLICK TO RENT
Notify me when back in stock
Payment Method:
Description
For camshaft timing purposes, please utilize the DM13-8991 tool kit, specifically designed for that application.
Applications:
- Land Rover Discovery (from 2017)
- Discovery Sport (2015 - 2019)
- Range Rover Evoque (2015 - 2019)
- Range Rover Sport (2016 - 2018)
- Range Rover Velar (from 2017)
- Jaguar E-Pace (from 2017)
- F-Pace (2016 - 2020)
- XE (2015 - 2020)
- XF (2015 - 2020)
Engine Compatibility:
- 2.0L Diesel, AJ20/204DT, AJ20/204DTA, AJ-200D/204DT, AJ-200D, AJ-200D/204DTA, 204DTA, AJ-200/204DTD
OEM Part Numbers:
- JLR-303-1662, JLR-303-1663-1, JLR-303-1663-2, JLR-303-1663-3, JLR-303-1664, JLR-303-1665, 30031662, 3031663-1, 3031663-2, 3031663-3, 3031664, 3031665
With this comprehensive tool kit at your disposal, you can confidently tackle balance shaft-related tasks, ensuring accurate alignment and precise engine performance.
Specifications
| SKU | DM-204DT-BAL-S-R |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 8.0000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.670m |
| Shipping Cubic | 0.020368000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a reviewSKU: DM-204DT-BAL-S-R
Contact Us
Please fill in this online form, or call 1300 80 60 65 (Toll Free) and we'll get back to you within 12 hours.
Shop Now. Pay Later.
Always interest-free.
Add your favourites to cart
Select Afterpay at checkout
Log into or create your Afterpay account, with instant approval decision
Your purchase will be split into 4 payments, payable every 2 weeks
All you need to apply is to have a debit or credit card, to be over 18 years of age, and to be a resident of country offering Afterpay
Late fees and additional eligibility criteria apply. The first payment may be due at the time of purchase
For complete terms visit afterpay.com/terms