Description
Spring fit hose clamp pliers with locking mechanism to keep the spring fit hose clamp open while you work.
Typically found on coolant hoses and air intake systems, spring fit hose clamps are found in a huge range of manufacturers these days so these pliers are a must have for your tool box!
Type: Straight
Specifications
| SKU | DM30-1027 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.280m |
| Shipping Cubic | 0.000840000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review