Description
Pico Current Clamp 30A The TA018 from Pico Technology is an AC/DC current probe, BNC connector. This current clamp can measure AC and DC currents from 10mA up to 60A with a switch selectable high and low range. A simple pushbutton is included for zero adjustment when measuring DC current. - AC frequency range Up to 20KHz - Maximum conductor size of 9mm - Output connectors is BNC - Operating environment range from 0°C to 50°C, 70% RH - Battery life of 100hours typical with alkaline - 9VDC NEDA 1604, 6F22, 006P battery type
Specifications
| SKU | PICO-TA234 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
| Shipping Width | 0.070m |
| Shipping Height | 0.330m |
| Shipping Length | 0.195m |
| Shipping Cubic | 0.004504000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review
More From This Category
Similar Items