Description
Slide hammer style injector puller with adapters to suit common Mercedes Benz Diesel injectors.
For removing stubborn injectors on Mercedes Benz CDI engines and adapted tight common rail injectors without having to disassemble cylinder head.
Slide hammer bolt M16 x 160L DM11-A1299-03-160
Models: Mercedes CDI engines
Engines: OM611 / OM612 / OM613
Specifications
| SKU | DM11-A1299 |
| Brand | OzwideTools |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.002880000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Reviews
Help other Ozwide Tools Pty Ltd users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a review